PARAPETY: PORADNIK

Jak poprawnie zmierzyć parapet i obliczyć jego cenę?

Sposób pomiaru: PARAPETY WEWNĘTRZNE

DŁUGOŚĆ:

Mierzymy długość wnęki od strony pokoju (wartość przy samym oknie może być nieco mniejsza, jeżeli glify rozchodzą się na zewnątrz). Do uzyskanej wartości dodajemy 6 cm (po 3 cm na każdą stronę), tak aby parapet był stabilnie zamontowany.

Jak poprawnie zmierzyć parapet i obliczyć jego cenę? 1
Pomoc przy pomiarach:)

Czasami te wartości mogą być mniejsze (zalecane minimum to 1 cm na stronę) lub większe (4-5 cm). Jeżeli nie chcecie wkuwać się w ścianę należy podać jedynie wymiar wnęki. Wówczas przy montażu należy zachować szczególną ostrożność-podczas aplikacji pianki niskoprężnej parapet może być wypchnięty do góry. Aby temu zapobiec, należy dozować piankę na 2-3 razy, parapet można dodatkowo obciążyć np. workiem cementu.

Przykładowe wymiary wnęki i zalecana przez nas długość parapetu:

Wnęka 90 cm: parapet 96 cm

Wnęka 100 cm: parapet 106 cm

Wnęka 110 cm: parapet 116 cm

Wnęka 120 cm: parapet 126 cm

Wnęka 150 cm: parapet 156 cm

Wnęka 200 cm: parapet 206 cm

Wnęka 320 cm: 2 parapety o długości 160 cm

UWAGA! Jeżeli parapety mierzymy przed wykonaniem tynków, należy uwzględnić, że długość wnęki po obróbce zmniejszy się o ok. 2 cm (w zależności jak będzie wykonany tynk i czy ściany są proste, im więcej nierówności tym grubsza warstwa tynku). Według mnie najlepiej zamontować parapety jeszcze przed położeniem tynków, wówczas nie płacimy dwukrotnie za obróbkę glifów.

SZEROKOŚĆ

Mierzymy głębokość wnęki po prawej i lewej stronie-wartości te bywają różne, np. 18 po jednej stronie, a 19 cm po drugiej. Do większej wartości dodajemy +1 cm pod okno i okap jaki chcemy uzyskać. Minimalny zalecany przez nas okap wynosi 3 cm, tyle ile wkuwamy się w glify. Przy wnęce o głębokości 19 cm, zamawiamy parapet 23-26 cm, maksymalny okap nie powinien przekraczać 50% głębokości wnęki, czyli w tym wypadku 19 cm wnęka + 1 cm pod okno +9,5 cm okap, czyli maksymalna szerokość parapetu to 29,5 cm. Jeżeli chcecie, aby parapet był szerszy należy skorzystać z dodatkowych wsporników, co zwiększy jego stabilność.

Przykładowe wymiary wnęki i zalecana przez nas szerokość parapetu:

Wnęka 18 cm: parapet 22-25 cm

Wnęka 19 cm: parapet 23-26 cm

Wnęka 20 cm: parapet 24-27 cm

Wnęka 21 cm: parapet 25-28 cm

Wnęka 22 cm: parapet 26-29 cm

Wnęka 23 cm: parapet 27-30 cm

Wnęka 24 cm: parapet 28-31 cm

Wnęka 25 cm: parapet 29-32 cm

UWAGA! Jeżeli parapety mierzymy przed wykonaniem tynków, należy uwzględnić, że szerokość wnęki po obróbce zwiększy się o ok. 1 cm (w zależności jak będzie wykonany tynk i czy ściany są proste, im więcej nierówności tym grubsza warstwa tynku, można skonsultować tą kwestie). Według mnie najlepiej zamontować parapety jeszcze przed położeniem tynków, wówczas nie płacimy dwukrotnie za obróbkę glifów.

GRUBOŚĆ MATERIAŁU. PARAPET 2 CZY 3 CM?

Najczęściej klienci wybierają parapety 3 cm. Grubość materiału zależy przede wszystkim od wymiaru parapetów, przy długości powyżej 150 cm polecam wybór grubszego parapetu. Krótkie parapety, szczególnie te poniżej 100 cm, ładnie wyglądają również w grubości 2 cm.

Parapety z konglomeratu są dostępne w grubości 2 i 3 cm, niektóre kolory również  w grubości 2,5 cm. Parapety z  marmuru i granitu oferowane są w grubości 2 i 3 cm.

MONTAŻ PARAPETU

Jak poprawnie zamontować parapet? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać oraz na co zwrócić uwagę.

  1. Wkuwamy się po 3 cm (warto wkuć się trochę więcej) z każdej strony w ścianę młotkiem i przecinakiem lub kątówką .
  2. Parapet wpuszczamy pod okno 0,5- 1 cm.
  3. Parapet ustawiamy na sucho na klinach montażowych (można użyć kawałków płyty gips karton, żeby dobrze ustawić poziomy). Ustawiamy parapet z delikatnym spadkiem od okna do wewnątrz pokoju.
  4. Parapet montujemy na piankę niskoprężną, najpierw delikatnie w trzech punktach (prawa strona, środek, lewa strona), jak trochę zwiąże wypełniamy dokładnie przestrzeń pod parapetem. Jeżeli piankę wpuścimy na jeden raz, może wypchnąć parapet do góry.
  5. Parapet fugujemy silikonem neutralnym (ja preferuje kolor bezbarwny).
  6. Przed obróbką narożników, parapet należy zabezpieczyć taśmą malarską lub folią, tak aby nie zabrudziły się tynkiem (trudno je później doczyścić)- Jest to szczególnie ważne przy parapetach z marmuru i konglomeratu. Z granitu zabrudzenia można delikatnie usunąć nożykiem tapicerskim.
  7. Na koniec parapet impregnujemy, aby zabezpieczyć go przed plamami. Istnieją preparaty do ciemnych materiałów, które dodatkowo pogłębiają kolor i do jasnych, które nie zmieniają koloru kamienia.

CENA PARAPETU

Do ustalenia ceny za parapet potrzebujemy obliczyć zużycie materiału. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora cen online. Wystarczy wpisać szerokość x długość, a system automatycznie obliczy cenę.

Przykład ceny parapetów:

Parapet 120×20 cm to 0,24 m2 czyli 72 zł za beżowy parapet z konglomeratu Botticino 2 cm

Kalkulator cen parapet Botticino

Parapet 150×30 cm 0,45 m2 czyli 333 zł za biały parapet z  konglomeratu Polare 3 cm

Kalkulator cen parapet Polare

Parapet 180×25 cm to 0,45 m2 czyli 162 zł za beżowy parapet z konglomeratu Breccia Aurora 3 cm

Kalkulator cen parapet Breccia Aurora