Sprzątanie nagrobków naszych bliskich bywa uciążliwym zadaniem, dlatego przygotowaliśmy kilka podstawowych zasad dotyczących opieki nad grobem.

Sposób czyszczenia i konserwacji pomników zależy od materiału z jakiego zostały one wykonane. Najczęściej spotykamy nagrobki  z lastryko (wykonanego z cementu i grysu, wylanego do odpowiedniej formy, a następnie poddanego obróbce mechanicznej). W zależności od użytych materiałów i zachowania odpowiednich proporcji charakteryzują się różną wytrzymałością. Zazwyczaj pierwsze oznaki niszczenia zauważamy już po kilku latach.

nagrobki Biała Podlaska

Obecnie nagrobki wykonywane są z granitu. Charakteryzują się niezwykłą trwałością dlatego zupełnie wyparły nagrobki wykonywane ze sztucznych materiałów. Niezliczona ilość barw kamieni występujących w najdalszych zakątkach ziemi zachwyca swoim bogactwem. Na cmentarzach można odnaleźć doskonale zachowane XIX wieczne pomniki, podczas gdy 20 letni nagrobek wykonany z lastryko nie wygląda już dobrze.

Powierzchnia lastryko jest nierówna i porowata dlatego chłonie wilgoć. Woda wnikając w pory nagrobka tworzy idealny mikroklimat do rozwoju mikroorganizmów. Bardzo często więc, pojawiają się na jej powierzchni mchy, które dodatkowo osłabiają strukturę lastryko. Należy więc jak najszybciej usuwać porosty z powierzchni pomnika i chronić przed wilgocią poprzez regularne pastowanie lub impregnację.

Czyszcząc polerowane lastryko należy wystrzegać się  drucianych szczotek. Mogą pozostawić rysy na nagrobku, lepiej więc użyć zwykłych twardych szczotek. Mchy dobrze jest delikatnie usunąć szpachelką. Lekkie zabrudzenia usuniemy zwykłym płynem do mycia naczyń oraz ciepłą wodą. Dobrze sprawdza się również silniejszy domowy sposób-pasta wykonana z octu i sody oczyszczonej-pozostawiona na powierzchni lastryko rozpuszcza brud. Uporczywe, wieloletnie zabrudzenia będą wymagały specjalistycznej chemii, która wnika w głąb betonu.  Warto, więc rozejrzeć się za specjalistycznymi środkami do czyszczenia betonu. Na koniec warto zabezpieczyć pomnik specjalnymi pastami, które nadają połysk lastryko (np. pasta hades).

 

 

Sprzątanie nagrobków granitowych jest dużo łatwiejsze. Niezwykle rzadko pojawiają się na nich mchy, a polerowana powierzchnia chroni przed wnikaniem wody. Zanieczyszczenia z powierzchni kamienia łatwo usuniemy za pomocą wilgotnej szmatki z mikrofibry. Należy wystrzegać się wszelkich preparatów natłuszczających przeznaczonych do lastryko (pasty Minos, Hades, Sidolux). Bardzo często na opakowaniach środków czyszczących znajdziemy informację, że nadają się zarówno do czyszczenia lastryko jak i kamienia. Pozostawiają one na kamieniu trudne do usunięcia tłuste plamy, a niektóre z nich mogą nawet zniszczyć poler z powierzchni granitu.

nagrobki biała podlaska

 

Granit, jako kamień naturalny może źle reagować na niewłaściwie dobrane substancje chemiczne. Nieumiejętna pielęgnacja może więc zniszczyć pomnik. Aby przywrócić mu pierwotny wygląd, czasami pozostaje nam jedynie ponowne wypolerowanie kamienia, co związane jest ze stosunkowo wysokimi kosztami (konieczność demontażu, obróbka mechaniczna oraz ponowny montaż). W związku z tym należy bardzo ostrożnie dobierać środki chemiczne do pielęgnacji kamienia. Najbezpieczniej używać zwykłej wody. Jeżeli chcemy wykorzystać powszechnie dostępne łagodne detergenty, możemy użyć płynu do zmywania naczyń. Przed użyciem należy go rozcieńczyć. Zawsze powinniśmy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, tak aby upewnić sie, że produkt nie pozostawia plam oraz przebarwień. Czyszcząc nagrobek unikajmy metalowych szczotek, które mogą porysować powierzchnię kamienia.

W Zakładach Kamieniarskich dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia granitu-zazwyczaj droższe niż produkty dostępne w supermarketach jednak  całkowicie bezpieczne dla kamienia:

– mydło do kamienia-60 zł/litr, sposób użycia: 1-2 łyżki na wiadro wody-idealne do codziennej pielęgnacji

– specjalistyczne środki na bazie kwasów-idealne do usuwania uporczywych zabrudzeń z kamieni kwasoodpornych takich jak granit (nie nadaje się do marmuru, piaskowca itp.) Dobierane są w zależności od rodzaju plamy:

 

 

  • zabrudzenia organiczne (woda z kwiatów, mchy)
  • plamy rdzy (metalowe elementy wiązanek)
  • tłuste plamy (wkłady do zniczy)
  • plamy powstałe przez użycie niewłaściwych środków chemicznych (trudne do usunięcia)

– specjalistyczne środki do usuwania plam z marmuru, piaskowca oraz innych kamieni, które nie są odporne na działnie kwasów (należy zachować szczególną ostrożność przy ich czyszczeniu).

Zabrudzenia z powierzchni kamienia i lastryko, których nie da się usunąć środkami chemicznymi możemy usunąć mechanicznie poprzez szlifowanie.

Zarówno nagrobek z kamienia, jak i lastryko należy regularnie impregnować. Impregnacja chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wodą. Ułatwia codzienną pielęgnację utrudniając wnikanie zanieczyszczeniom (cena impregnacji 100-150 zł). 

Jeżeli brakuje Państwu czasu na sprzątanie nagrobków zapraszamy do korzystania z naszych usług. W profesjonalny sposób odnowimy pomnik i usuniemy z niego uporczywe zabrudzenia. Nasze usługi świadczymy przede wszystkim na cmentarzu parafialnym i komunalnym w Białej Podlaskiej. W przypadku cmentarzy położonych w innych miejscowościach bardzo prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów usługi.

 

Sprzątanie grobów

Sprzątamy groby w Białej Podlaskiej oraz okolicznych miejscowościach. Służymy fachową radą oraz pomocą przy odnawianiu zniszczonych nagrobków.

Proponujemy Państwu fachową pomoc w opiece nad grobami bliskich.

  • Sprzątanie nagrobków
  • Impregnacja nagrobków
  • Odśnieżanie nagrobków
  • Usuwanie glonów oraz renowacja nagrobków

 

cennik sprzątanie grobów

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie renowacji oraz sprzątania nagrobków. Dodatkowo świadczymy usługi w zakresie zakupu kwiatów oraz zapalenia zniczy na grobach zmarłych.  Przy nagrobkach z lastryko pokrytych mchem, oraz uporczywymi zabrudzeniami przed zleceniem stałego sprzątania należy zamówić usługę dezynfekcji pomnika (150-200 zł).

 

Ceny obowiązują na terenie Białej Podlaskiej (w przypadku grobow z lastryko cena moze ulec zmianie):

Impregnacja/pastowanie nagrobka

Nagrobek pojedynczy

100 zł

Nagrobek podwójny

120 zł

Grobowiec rodzinny

150 zł

Sprzątanie grobów jednorazowe (usunięcie nieczystości, mycie)

Nagrobek pojedynczy

40 zł

Nagrobek podwójny

50 zł

Grobowiec rodzinny

60 zł

Cennik opieka nad grobami

Sprzątanie grobów (miesięczne: jeden raz w tygodniu)

Nagrobek pojedynczy

110 zł

Nagrobek podwójny

150 zł

Grobowiec rodzinny

220 zł

Cennik opieka nad grobami

Sprzątanie grobów ( roczne: jeden raz w miesiącu)

Nagrobek pojedynczy

330 zł

Nagrobek podwójny

450 zł

Grobowiec rodzinny

660 zł

Sprzątanie grobów (roczne: jeden raz w tygodniu 52 tygodnie)

Nagrobek pojedynczy

1450 zł

Nagrobek podwójny

1980 zł

Grobowiec rodzinny

3000 zł

Dezynfekcja (usunięcie glonów, czyszczenie chemiczne)

Nagrobek pojedynczy

150 zł

Nagrobek podwójny

180 zł

Grobowiec rodzinny

200 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.